Co robić w Beskidzie Żywieckim Latem? W załącznikach i Punktach Informacji znajdziesz konkretne informacje dotyczące tego, jakie atrakcje czekają tam Ciebie i Twoich najbliższych.
Geopark Glinka
Małpi gaj, tyrolka, odkryty basen (110 m) i ścianka wspinaczkowa na wolnym powietrzu (17 i 12 m), a to wszystko w starym kamieniołomie, którego historia sięga 1927 roku!
Glinka w gminie Ujsoły
Wycieczka na Halę Lipowską
Żółty szlak na Halę Lipowską i Rysiankę jest niezwykle malowniczy. Rozciąga się stąd widok na graniczne szczyty i Tatry. Start w Ujsołach (szlakiem czarnym) lub w Złatnej (dojście do Zapolanki szlakiem rowerowym, w tej opcji dobry również na rower górski). Ok. 10 km w jedną stronę.
Gdzie: Złatna w gminie Ujsoły
Hudy Wawrzyńcowe
Strzelające iskrami i wznoszące się słupami ognia ku niebu palowe ogniska, nazywane hudami, sięgają niekiedy nawet 30 metrów. Można je zobaczyć tylko w Rajczy i Ujsołach zawsze na początku sierpnia.
Gdzie: Rajcza, Ujsoły
Leśny Gród
Bambusy, sosny japońskie, klony palmowe, egzotyczne i miejscowe rośliny, zgromadzono w górskim parku botanicznym w lesie, przy szlaku na Halę Boraczą. W siedmiu stawach mieszkają ryby i żaby (również gatunki chronione). Regularnie odbywają się tu warsztaty przyrodnicze.
Gdzie: Milówka
Schron “Wędrowiec”
Nazywają go "Westerplatte południa". Powstał latem 1939 roku. 5 żołnierzy zginęło w nim podczas walki 2-3 września. Dziś mieści muzeum poświęcone budowlom fortyfikacyjnym II wojny światowej. Zwiedzanie za drobną opłatą (2-3 zł).
Gdzie: Węgierska Górka
Geocaching Rajcza
Poszukiwanie ukrytych "skarbów" z odbiornikiem GPS według współrzędnych robi furorę na świecie. Stale zakładane są kolejne skrytki (z ang. cache), które trzeba odnaleźć w ramach zabawy. Teraz geocaching zawitał również do Rajczy.
Gdzie: Zwardoń w gminie Rajcza
Bulwary nad Sołą
Oświetlony, malowniczy most łukowy nad Sołą (na którym zakochani wieszają kłódki), ścieżka spacerowa, basen rekreacyjny, plac zabaw, boisko i amfiteatr. Bulwary w Węgierskiej Górce, to bardzo przyjazne miejsce na odpoczynek z dziećmi.
Gdzie: Węgierska Górka
Rowerem pod Baranią Górę
Jadąc dziś żółtym szlakiem po zboczach Baraniej Góry i Magurki Radziechowskiej trudno wyobrazić sobie, że trochę ponad 10 lat temu rósł tutaj gęsty las świerkowy. Potężna wichura powaliła drzewa na ogromnym obszarze. Paradoksalnie jednak, uczyniło to tutejsze szlaki fenomenalnymi pod względem widoków. Bardzo malowniczy jest 23-kilometrowy, żółty szlak rowerowy przez Kamesznicę, Złatną, Wędzlówkę, zboczem Baraniej Góry i Magurki Radziechowskiej, i z powrotem do Złatnej i Kamesznicy. Droga pnie się pod górę raczej łagodnie (choć planując wycieczkę trzeba pamiętać, że to prawdziwie górska trasa) i pozwala cieszyć oczy panoramą Beskidu Żywieckiego.
Gdzie: Milówka
Bulodrom
Boiska do siatkówki plażowej, kort tenisowy, pole do gry w szachy, ale przede wszystkim - boiska do gry w boules (bulodromy)! Każdy gracz walczy o to, by dorzucić swoje bule (metalowe kule) jak najbliżej "świnki" - małej drewnianej lub plastikowej kulki. Korzystanie z boisk i sprzętu - za darmo. Obiekt mieści się tuż obok Soły, w której można znaleźć wytchnienie w upalny dzień. Na terenie obiektu znajdują się również altana z grillem i plac zabaw dla dzieci.
Gdzie: Radziechowy-Wieprz
Święto Gór
Pod koniec sierpnia w Radziechowach od kilku lat w spotykają się miłośnicy wędrówek, by wziąć udział w rajdzie z okazji Święta Gór. Ruszają niebieskim szlakiem z Bystrej przez Lachowe Młaki, Słowiankę na Magurę. A tu, od godziny 14, hulanki i swawole przy ognisku.
Gdzie: Radziechowy-Wieprz
Dni kultury w Novej Bystricy
Piątek wybrzmiewa rockową nutą, sobota przyciąga kolorami folkloru (i konkursem zręczności przy pracy z drewnem „Forest Man“!), a niedziela stoi pod znakiem zmagań strażaków w zawodach pożarniczych. Co roku, pod koniec czerwca.
Gdzie: Nová Bystrica
Skansen Vychylowka – dawno, dawno temu…
Gospoda we wsi Korňa, dom z 1806 roku z Oszczadnicy, pasterskie "cholwarki" i budynki gospodarcze, techniczne i sakralne z kisuckich wsi zgromadzone w skansenie, pozwalają na podróż w przeszłość. Wiele budynków ocalono z terenu, który dziś znajduje się pod taflą sztucznego jeziora. Zachowała się również kolej wąskotorowa (wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO), którą niegdyś wożono drewno. Dziś przejażdżka nią jest jedną z najciekawszych atrakcji słowackiej części regionu. Od maja do października, w skansenie co niedzielę odbywają się ciekawe wydarzenia, podczas których można spróbować, między innymi, lokalnych smakołyków.
Gdzie: Vychylovka w gminie Nová Bystrica
Bystrzycka magistrala rowerowa
Ponad 20 kilometrów z Krasna nad Kysucou do Nowej Bystrzycy (i niewiele ponad 340 metrów pod górę). Łatwa, pokryta asfaltem ścieżka świetnie nadaje się nie tylko na rower, ale również na rolki i nartorolki. A przy okazji można nacieszyć oko górskim krajobrazem i malowniczymi wioskami (kopanicami).
Gdzie: Nová Bystrica
Więcej informacji na temat projektu „Wspólna Promocja Pogranicza” można uzyskać kontaktując się z:
Szymon Waluś
Koordynator Projektu, Gmina Rajcza
Tel: 533-053-311
Email: s.walus@rajcza.com.pl
Agencja Marketingowa REFOCUS
Tel: 694-361-508
Email: k.khanna@refocus.pl
Biuro prasowe projektu:
http://zywiecki.biuroprasowe.pl/
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej oraz Euroregionu Beskidy.